Proč zelené investice?

Probouzíme lidi k tomu, aby investovali své prostředky eticky a v souladu s přírodou.

V současné době jsou zřejmě nejviditelnějšími bojovníky za naši planetu Leonardo Dicaprio a Greta Thunberg. Prvně zmíněný definitivně propadl ochraně prostředí potom, co získal Oscara za film Revenant, jehož natáčení bylo z důvodu globálního oteplování pozastaveno a celý štáb musel přemístit natáčení do jiné lokace. Greta je celosvětová, původem švédská, klimatická aktivistka, první stávkou začala již v 16 letech a je držitelkou řady ocenění a vyznamenání.
V posledních třech letech se situace, možná právě díky zvýšenému důrazu na ekologii, obrací a „Gretiny“ fondy mají navrch. Svět konečně začíná více vnímat toto téma. Myslím, že teď je ideální a nejvyšší čas nastoupit do EKO lodě, která se vydá na svou plavbu kolem světa.

Na trhu se můžeme setkat s typy fondů, které jsou označeny ESG a SRI. Takto označené fondy, by měly vybírat do svých portfolií pouze firmy, jejichž podnikání je sociálně a ekologicky odpovědné. Po několika měsíčním zkoumání, za pomocí světové neziskové organizace, jsme došli k závěru, že v těchto označených fondech se ale často objevují firmy, které si na to “jen hrají” a nejsou tak vůbec ekologické a sociálně odpovědné.

Většinová část naší populace investuje nevědomě za účelem co největšího zisku a podporuje tím společnosti, které se z velké části podílí na destrukci naší planety. Jako jsou naftové, průmyslové, farmaceutické, zbrojní společnosti, do kterých se standardně investuje prostřednictvím různých typů fondů, které Vám nabízí banky a poradci. A proč? Protože jde přeci o výnosy, objemy, moc a je nám úplně jedno, co tím v důsledku působíme a koho podporujeme.

SRI fondy mají přísnější filtr výběru firem, které mohou zařadit do svého portfolia, aby splnili kritérium odpovědnějšího investování, ale bohužel se zde objevují firmy jako Pepsico, Nestlé , Unilever a řada gigantů, kteří léta slibují, že zmírní dopad jejich podnikání na životní prostředí. Bohužel nám přijde, že je to spíše marketingový tah, než plnící závazek, který veřejně prohlásili. Toto nám bylo potvrzeno i pracovníky světových organizací, kteří bojují s problematiku ekologie a životního prostředí, na které má spousta světových firem nepochybně podíl. Selským rozumem nám došlo, že naftová společnost či elektrárna na fosilní paliva prostě ekologická nikdy nebude. Zmírní často spíše slibem, nebo lepšími filtry podíl vypuštěných emisí CO2, což ale dlouhodobě k závratným výsledkům nevede. Pro klienty, kteří si tímto uvědomují, do kterých fondů, trhů či cenných papírů a firem dnes investují a koho tím v důsledku podporují, máme řešení. V ČR je pár desítek možností kam investovat odpovědně, jak prostřednictvím ETF fondů či jiných druhů investic. Vyhovují filtru firem, které se svým podnikání podílí na revitalizaci, čištění a udržitelnosti naší planety. Snaží se, stejně jako my hledat cestu, jak šetřit planetu a pomáhat tomu, aby zde mohli žít i další generace. Firmy, které podnikají v segmentu alternativních energií, vodohospodářského průmyslu, zpracovávají plasty, čistí vody a mnoho dalšího. Co stojí však za důležitou zmínku je, že do těchto fondů a typů investic přitéká obrovské množství kapitálu a aktuálně mají navrch, oproti těm klasickým, a to jak dlouhodobou udržitelností tak i výkonností. Chceme přispět k tomu, aby lidé investovali své peníze, úspory jiným způsobem, který je v západním světě, např. Německu, již tak rozšířený a lidmi poptávaný.

ROPNÉ SPOLEČNOSTI

Od roku 1965 přispělo těchto 20 společností k ekvivalentu
480 miliard tun oxidu uhličitého a “voilà” největší giganti ropného průmyslu na světě:

Zdroj: www.theguardian.com

SPOLEČNOSTI CO PRODUKUJÍ PLASTY

Průzkum plastového odpadu prokázal tyto informace:

72.541 dobrovolníků sbíralo plasty během “Světového dne úklidu” v 51 zemích. Našli přes 475 tis. kusů plastu z čehož 43% mělo jasně viditelný brand a takto to dopadlo.
Plastové velkokorporace (Coca-cola Company, Nestlé, PepsiCo..) neustále jen mlží a slibují, že nahradí plasty papírem nebo bioplasty info podala asijská pobočka Greenpeace a dodala, že tyto společnosti budou i v budoucnu největšími znečišťovateli.

Zdroj: www.zpravy.aktualne.czNEJVĚTŠÍ ZNEČIŠŤOVATELÉ OVZDUŠÍ V ČR

Asi netřeba představovat našeho velikána, elektrárny spol. ČEZ ( Počerady, Prunéřov, Tušimice) vypouští každým rokem do ovzduší nejvíce skleníkových plynů. Situace napříč celou naší republikou se zhoršila, uvedla nezisková organizace Arnika.

Z globálu průmyslové zdroje uvolnily do atmosféry více látek narušujících fungování hormonální soustavy, reprotoxických a rakovinotvorných.
Např. Siemens Mohelnice a Aco Industries Tábor vypustily více styrenu,Unipetrol RPA Litvínov a DEZA Valašské Meziříčí zase zvýšily emise benzenu.

Zdroj: www.pro-energy.cz

DIVÁ PŘÍRODA A CESTA K VYHYNUTÍ

Světový fond na ochranu přírody (World Wildlife Fund), je mezinárodní neziskovka podporující ochranu divoké přírody. Má více než 5 milionů příznivců po celém světě je největší organizace takového formátu. Ve svém znaku má ohroženou Pandu Velkou. Jejím hlavním cílem je budování takového světa, ve kterém budou lidé žít v harmonii s přírodou. V roce 2014 vydal studii o stavu divé přírody nazvanou Živoucí planeta (Living planet). Kam směřuje náš život na planetě ukazuje tato křivka jednoznačně, cestou k vyhynutí. Prakticky jde o index dlouhodobého sledování více než 10.000 populací s více 3.000 druhy. Na grafu jde vidět, že se rozmanitost přírody snížila v letech 1970-2010 o 52% a tento spád nabírá čím dát vyšších obrátek, týká se to hlavně obratlovců, takže se držte hodně pevně, protože se nacházíme na horské dráze, která míří střemhlav dolů.

Zdroj: World Wildlife Found

Tip na dokumentární seriál: Modrá planeta II

* Položky označené hvezdičkou jsou povinné

Kontakty

+420 604 888 284

+420 608 716 541

Plynární 10
Praha 7, 170 00

Zobrazit na mapě

Děkujeme

Vaše zpráva byla odeslána a odpovíme na ní do 24 hodin.


Zavřít