Segmenty investic

Investujeme vaše prostředky tam, kde jsou opravdu potřeba, udržitelně, v rovnováze s naší planetou.

Voda

Voda je životodárná a nezbytně nutná k tomu abychom přežili, člověk je složen z vody cca 70%. Řeky symbolizují tepny a žíly Země, které jí dodávají potřebnou mízu. Pokrývá 2/3 povrchu planety Země, 97% z ní, je ale voda slaná a pro užití nevyužitelná. Odsolování vody je velice drahý a energeticky nákladný proces a přispívá ke klimatickým změnám. Další 2% vody tvoří ledovce, které také nelze využít. Ze zbylého 1% vodních zdrojů lze využít jen 30%.
Proto investice do vody a její úpravy a distribuce je nesmírně perspektivní oblastí. Víme, že bude potřeba investovat prostředky do infrastruktury, v EU se to odhaduje na cca 170 až
230 mld. EUR, v USA cca 212 mld. USD a o rozvojových zemích ani nemluvě. Investovat musí i asijské státy, tam mají vodní potrubí na pokraji své životnosti.

Klimatické změny

Všichni vnímáme obrovské výkyvy počasí, které jsou čím dál tím běžnější, sucha střídají povodně a naopak, hladina světových oceánu se zvedá pomalu, ale jistě.
Ročně si tato daň vyžádá 7 mil. lidských životů. Ekosystémy jsou poničeny v důsledku poškození životního prostředí a změn klimatu. To celé má dopad na rozvoj, zdraví a produkci potravin. Tím pádem se pak určité oblasti stávají neobyvatelnými, neboť se zhoršují humanitární katastrofy a narůstají konflikty. Největší čističkou oxidu uhličitého jsou světové pralesy a kelpové lesy v oceánech, v obou případech jsou to domovy živočichů a rostlin na světě a poskytují obživu milionům lidí. Světové oceány absorbují cca jednu třetinu CO2, který se uvolňuje spalováním fosilních paliv do atmosféry. To má za následek zvyšování kyselosti, protože se ve vodě rozpouští, tím pádem je tam nižší pH a korálové útesy postupně odumírají ( 80% Velkého Barierového útesu v Austrálii již odumřelo podle aktuálních zpráv). Řady mořských živočichů vymírají a bortí se celá křehká symbióza.

Dokument ke shlédnutí: Nepříjemná pravda Dokument ke shlédnutí: Nepříjemné pokračování: Nebát se říct pravdu

Alternativní zdroje energie

Geolog Václav Cílek v rozhovoru pro MF Dnes uvedl: “OPEC, Rusko, Irán a další země zřejmě uměle zvyšují odhady zásob, což dělají také těžařské firmy. Proč? Firmy chtějí, aby jejich akcie měly vyšší cenu a státy zase získávaly silnější mezinárodní postavení.”
Stačí jen pozvednout hlavu vzhůru a začít využívat ten dar, co nám dává světlo a tolik energie, Slunce, nemusíme přitom rabovat a plenit zemi. Nebo stačí využívat sílu větru či vody. Postupný úbytek ropy není žádným tajemstvím a nahrává tak ku prospěchu alternativním zdrojům.
Obnovitelné zdroje energie jsou šetrnější k životnímu prostředí než fosilní paliva, nemohou být vyčerpány, jsou k dispozici kdekoli a přispívají ke zvýšení energetické nezávislosti domácností.

Zdroj: MF Dnes

Životní prostředí

Investice do životního prostředí, celkově shrnuto a podtrženo do všech segmentů výše, pitná voda, zastavování půdy, zvyšování kyselosti moří, ztráta biodiverzity, klimatické změny…V posledních letech vzkvétá trh se zelenými dluhopisy, firmy si tak mohou realizovat své EKO projekty, i za podpory dotací z národních či evropských programů. Vzrůstá podíl energie z obnovitelných zdrojů, vznikají nové startupy na recyklace odpadu, snižujeme emise skleníkových plynů atd., tyto opatření přispívají k udržitelnosti životního prostředí.
Za poslední roky se situace totiž rapidně zhoršila a příroda lidem ukazuje, jak moc jsou závislí na jejich systémech. Ekologická krize je na svém vrcholu a už před 10 lety bylo pozdě.

Dokument ke shlédnutí: Temná stránka lodní dopravy

Děkujeme

Vaše zpráva byla odeslána a odpovíme na ní do 24 hodin.


Zavřít